Jak co roku również dziś przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile 2024”. Jej głównym celem jest upamiętnienie 81. rocznicy wybuchu powstania w Warszawskim Getcie.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmujemy temat pamięci. Zastanowimy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady. informacje pochodzą ze strony https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2024
Uczniowie naszej szkoły we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Żórawinie filia w Węgrach przygotowali mnóstwo pięknych żonkili 🙂
Dziękujemy Pani Monice za wprowadzenie nas do tematu emocji; Panu Grzegorzowi z naszej biblioteki wiejskiej za przybliżenie nam tła historycznego opartego na słuchowisku Katarzyny Ryrych „Takich dwóch jak nas trzech” oraz zaangażowanie w pracę nad żonkilami. Podziękowania również dla Pana Dyrektora Kamila Cioma za koordynację akcji oraz Pani Agnieszce B.-O. za szybkie warsztaty robienia żonkili.